Де найкраще жити у світі?

Чи існує така умовна територія на нашій планеті, де людині найкраще жити і займатися господарською діяльністю? Впевнений, що в Україні на це запитання не зможе відповісти майже ніхто. Тим більше, що в нашого народу виробився такий стереотип, — найкраще жити десь там, де немає ні зими, ні весни, ні осені, а суцільне літо. Здавалося б, що таке переконання має під собою поважні підстави. Однак, це чистої води помилковий погляд, який виходить з традиційного людського переконання, що краще жити там, де нас немає.

Скажімо, в тропіках у літній період стоїть просто таки нестерпна спека і люди ховаються від неї в приміщення, не здатні нічого робити. Тут існує таке поняття як сієста, коли вдень в країні все завмирає і на вулицях людей майже немає. В районі екватора спека супроводжується стовідсотковою вологістю, коли людина відчуває себе так, ніби постійно знаходиться в лазні. Мухи, отруйні комахи, змії, страшні хвороби переслідують людей у жарких країнах. На півночі людина теж не може жити і працювати нормально. Страшні морози, заметілі, які тривають тижнями, гнус влітку, який проникає в усі шпарини, багаторічна мерзлота, що заважає будівництву. Цей ряд несприятливих природних умов для життя і господарської діяльності людини можна продовжувати дуже довго.

Все це дало підставу для деяких вчених, зокрема американця С. Гантингтона висунути теорію «кліматичних оптимумів». Останній вважав, що найсприятливіші умови для всебічного розвитку мають країни, розташовані в помірних поясах.

Німецькі кліматологи вирішили перевірити цю теорію і за всім комплексом природних умов почали шукати на нашій планеті ту територію і те місто, де умови життя і господарювання є найкращими. Було розглянуто багато тисяч варіантів. За спеціальною комп'ютерною програмою вчені нарешті отримали це місто. Ним несподівано для багатьох виявився український Немирів. Це курортний районний центр Вінницької області. В Україні є ще один Немирів і теж курорт, який знаходиться у Львівській області. Але комп'ютер обрав саме вінницький Немирів.

Взагалі з давніх-давен мандрівники з різних країн відмічали дуже сприятливі природні умови українського правобережжя і саме в його південній частині. Сюди відноситься Побужжя і Подністров'я. Його називали Українськими субтропіками і землею, яка тече медом і молоком. Тут достатньо сонця і вологи, немає сильних морозів і великої спеки. Вологість повітря близька до ідеальної для людини і рослин. Коефіцієнт зволоження унікальний для нашої планети. Він дорівнює одиниці, тобто скільки випадає опадів, стільки й випаровується. В Придністров'ї взагалі природні умови такі, що тут вирощують черешні і персики, волоські горіхи і виноград. Круті схили каньйонів річок порослі дерном (кизилом). Навесні вони відсвічують жовтим, через що місцеве населення називає їх «Золотими горами».

Дехто з зарубіжних вчених пропонує створити стандарт кліматичного оптимуму для життя і господарської діяльності людини. Якщо він дійсно буде створений, то ним стане вінницький Немирів, який повторить долю українського чорнозему, взятого в Кіровоградській області і який зберігається в паризькому музеї як еталон найродючиших грунтів у світі.

Тип статті:
Авторська
Автор статті:
Петро Масляк
15.05.2016
782